Manau visi sutiksite, kad sėdėti klasėje darosi vis sunkiau... Šilta saulutė kviečia nors vieną dieną pabėgti iš mokyklos ir keliauti... Pavyzdžiui į Renesanso pasaulį-kultūros, grožio ir dvasinio tobulėjimo pasaulį. Labai besiskiriantį nuo dabartinio ir dėl to tokį gražų ir patrauklų... Taip trečiadienį ir padarė Ib klasės mokiniai, nutarę aplankyti Vilniuje valdovų rūmuose eksponuojamą Žygimanto Augusto gobelenų parodą. Šioje kelionėje gimnazistus lydėjo ir ,,skaityti“ gobelenus mokė gidas Donatas, save pristatantis nieko gero nežadančiu šiaulietiškos tarmės slapyvardžiu-Rūstus Gids...Tačiau gido rūstybė - puikus humoro jausmas, iškalba ir didelė dozė įdomių žinių, kuriomis jis dosniai pasidalino su biliūniečiais. Pasirodo, pirmasis ATR valdovas Žygimantas Augustas buvo baisus išlaidūnas-gobelenų įsigijimui ėmė paskolas, prilygstančias Livonijos karo vienų metų išlaidoms. Jie sukurti Nyderlandų sostinėje Briuselyje, garsėjančiame aukščiausio meistriškumo audėjų manufaktūromis, kuriose pasirodo dirbo tik vyrai. Kolekciją valdovas kaupė beveik dešimt metų. Ką galima rasti ir perskaityti gobelenuose? Patikėkit, pačių įdomiausių dalykų-žinomų ir nematytų paukščių ir žvėrelių, herbų ir monogramų, Biblijos istorijų. Gobelenuose papasakotos istorijos moko ir pataria, kaip geras valdovas turi elgtis su pataikūnais ir primena, kad pati didžiausia nuodėmė-puikybė...Bet geriau patiems sykį pamatyti ir išgirsti, nei perskaityti...To pirmokai ir linki visiems bendramoksliams. Juo labiau, kad paroda, kurią Vilniui 700-ojo gimtadienio proga dovanojo kaimynė Lenkija, Valdovų rūmuose svečiuosis tik iki liepos mėnesio.
Antrojoje ekskursijos dalyje Rūstaus (ir pasirodo greitakojo) gido vedini pirmokai keliavo po Vilniaus senamiestį, pasakojantį amžinai jaunos mūsų sostinės istoriją...Kur kadaise buvo miesto vartai ir tekėjo Vilnelė? Kuo Vilniaus universitetui nusipelnė prancūzas Žanas Emanuelis Žiliberas? Kokias paslaptis saugo Mizgirių gintaro galerija? Ar tikrai Napoleonas norėjo ant delno išsinešti Onos bažnyčią? Kokie drąsūs ir toliaregiški buvo 1987m. prie A. Mickevičiaus paminklo mitingavę žmonės. Ir kodėl verta mokytis istoriją...
Atsisveikinę su gidu (tikimės nevisam laikui) gimnazistai dar turėjo gražaus laiko pasivaikščioti po pavasario žiedais pasipuošusi Vilnių. Gal sugrįžus į pamokas laukti atostogų bus lengviau?