2022 m. sausio 24–29 d., Italijoje, Toskanos regiono sostinėje Florencijoje dalyvavome profesinės kvalifikacijos tobulinimosi kursuose „Projekto metodu grįstas mokymasis“. Visą savaitę kartu su kolegomis iš Belgijos, Ispanijos bei Italijos

sėmėmės žinių bei dalinomės savo patirtimi, kaip efektyviai organizuoti ugdymo procesą pamokoje motyvuojančiomis veiklomis, padedančiomis mokiniams išmokti praktiškai naudotis žiniomis ir įprasminančiomis mokymosi procesą klasėje. Vadovaujami puikios kursų lektorės iš Kalifornijos Sheilos Corwin kursų dalyviai mokėsi praktiškai naudoti projekto metodą pamokoje bei kūrė pamokų ciklą, skirtą ieškoti kūrybiškų sprendimų, kurie darytų teigiamą poveikį mokiniams – nuo savarankiško tikslo išsikėlimo iki galutinio produkto pristatymo publikai.

Vakarais turėjome galimybę pasivaikščioti kerinčiomis Florencijos gatvelėmis, mus žavėjo Renesanso architektūros šedevrai, ragavome tradicinių Toskanos regiono patiekalų. Neišdildomą įspūdį paliko apsilankymas Šventojo Kryžiaus bazilikoje (Basilika di Santa Croce), kuri ne veltui vadinama Italijos šlovės panteonu. Čia ilsisi pasaulyje žinomų asmenybių, tokių kaip Mikelandželas Buonarotis, Galileo Galilėjus, Džoakinas Rosinis, Nikolas Makiavelis, taip pat ir Lietuvos didžiojo iždininko, žinomo kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio palaikai. Didžiulis iššūkis buvo užlipti 463 – imis Santa Maria del Fiore katedros laipteliais,  bet tikrai buvo verta dėl nuo kupolo atsiveriančios kvapą gniaužiančios Florencijos panoramos. Be abejo, nepraleidome galimybės išvysti Mikelandželo „Dovydo“ ir „Bundančio vergo“ skulptūrų bei kitų šedevrų Akademijos Galerijoje.

Buvo įdomu sužinoti, kad daug šeimos verslų perima jaunesnės kartos. Pavyzdžiui, ragavome tradicinį Toskanos regiono patiekalą Lampredotto (sumuštinis, pagamintas iš smulkiai supjaustytų, sultinyje virtų jautienos žarnų) užeigoje, kuri yra toje pačioje vietoje ir kurioje gamina maistą vienos šeimos palikuonys jau 150 metų. Nustebino neįprastas desertas Cantucci – sausainėliai su migdolais ir pistacijomis, tradiciškai patiekiami su taure Vin Santo ir valgomi pamirkant  juos vyne.

Vasario 14 d. vedėme seminarą gimnazijoje „Projekto metodo taikymas pamokoje“, pasidalinome su kolegomis savo patirtimis ir įspūdžias. Seminaras skirtas informacijos sklaidai apie projekto metodą ir kuo projekto metodo taikymas ugdyme skiriasi nuo projekto. Taip pat seminaro dalyviai pagilino žinias apie šio metodo teikiamas galimybes ir iššūkius, veiklos planavimą, mokinių pasiskirstymą vaidmenimis dirbant grupėje, projekto pristatymo būdus, vertinimą, sėkmės kriterijus.

Džiaugiamės programos ,,Erasmus+“ suteiktomis galimybėmis tobulinti įgūdžius, mokytis ir dalintis patirtimi  su kitų Europos šalių mokytojais.

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

 Anykščių Jono Biliūno gimnazijos mokytojos Aušra Jurkėnienė ir Eglė Rudokienė